• BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91

ADIYAMANLI GENÇ KIZLAR VE GİRİŞİMCİ KADINLARA BINYAPRAK’TAN MENTORLUK DESTEĞİ

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası BinYaprak Programları ile 6 Şubat depreminden sonra hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışan Adıyamanlı genç kızlar ve kadın girişimciler için umut ışığı oldu.

EKONOMİ 3.07.2024 15:55:00 0
ADIYAMANLI GENÇ KIZLAR VE GİRİŞİMCİ KADINLARA BINYAPRAK’TAN MENTORLUK DESTEĞİ

Program, yüzlerce üniversiteli, yeni mezun ve kadın girişimciye destek olmayı hedeflerken, ATSO Toplantı Salonu'nda yapılan açılış buluşması yoğun ilgi gördü.

Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen programa BinYaprak’ın “Genç Kızları ve Girişimci Kadınları Güçlendirme Programları & İşbirliği Fırsatları”nı, TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, ATSO Meclis Başkanı Abdulgani Bereket, ATSO Meclis Başkan Yardımcısı Dilvin Toprak, TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Adıyaman Başkanı Sevil Binzet, Adıyaman Belediyesi Meclis Başkanvekili Burcu Tekin Cömert, Nemrut Rotary Kulübü Kadın Girişimci Platformu Başkanı Mehtap Binzet, Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Tutdere’nin eşi Emral Tutdere, İpekyolu Kalkınma Ajansı Uzmanı Yavuz Turan, ATSO Geçmiş Dönem KGK Başkanı K. Selda Tandoğan ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Abdulgani Bereket, Adıyaman’ın deprem sürecini kadınlarla aşacağını belirterek; “Melek hanım depremin en akut döneminde bizleri yalnız bırakmadı. Her daim bizimle beraberdi. Çok güzel bir network kurarak birçok problemleri hep beraber aştık. Deprem döneminde hepimiz sahadaydık ama siz kadınlar zorlu aşamalardan geçtiniz. Annelik içgüdüsü, kadın içgüdüsü çok daha farklı çalışıyor. O açıdan depremle beraber biz Adıyaman’da kadının adını maalesef göremedik. Bugün burada bu güzel atmosferi görüyorum. İnşallah güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum. Adıyaman’ın bu sıkıntılı dönemini kadınlarla beraber çok daha hızlı bir şekilde aşacağımıza inanıyorum” dedi.  

ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, Oda olarak kadın ve gençlere yönelik projeler hazırladıklarını ifade etti. Torunoğlu; “6 Şubat’tan bu yana kadın girişimcilerimiz çok mağdur oldu. Bizlerde göreve geldiğimiz günden bu yana hem Sevil başkanımla beraber hem Dilvin hanımla beraber birçok program yaptık. Kendi bünyemizde programlar yaptık, hibe programları yaptık. Bu dönemde kadın kooperatif sayılarımızı üç kat artırmış olduk ve bu kooperatiflerimize de destek vermeye başladık. Kalkınma Ajansları vasıtasıyla hem Avrupa Birliğinin diğer fonları ve UNDP ile beraber birçok programı gerçekleştirdik. Bir gastronomi projemiz var. Orada odak noktamız kadınlar olacak. İkincisi de Sosyal Girişimcilik Merkezi Odamız bünyesinde kuracağımız bir birim. İnşallah projelerimiz onaylanırsa onlara da başlayacağız. Özellikle Sosyal Girişimcilik Merkezinde kadın girişimcilerimize şirket yönetiminde destek olacağız” dedi.

TOBB Adıyaman Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevil Binzet, Adıyaman’da son yıllarda kadınların girişimciliğe çok aktif olarak katıldığını görüyoruz. Melek hanımdan burada onun sözünü almak istiyorum. Sürdürülebilir ekonomide kadın ve gençler olmazsa olmaz. Son yıllarda gerek kamuda gerek sivil toplum kuruluşlarında çok fazla kadın destekli programlar açıklanıyor. Biz bunun sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Yani tek seferlik bir destek değil kadının ticaretini devam ettirmesine yönelik destekler istiyoruz. Adıyaman’ın kadını cesurdur. Finansal ve danışmanlık hizmeti aldığı taktirde gözü kapalı girişimciliğe girer. Bu anlamda sizden destek istiyoruz” dedi.

DEPREM SONRASI KADINLARIN KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLAR

Deprem, birçok kadının işlerini kaybetmesine ve ekonomik bağımsızlıklarını yitirmesine neden oldu. Mevcut destekler yetersiz kalırken, kadınlar ya konteynerlerde işlerini yürütmeye çalışıyor ya da evlerinden internet üzerinden faaliyet gösteriyor. Büyük yıkım sonrası sağlam yapı bulmak neredeyse imkânsız hale gelirken, işlerini yeniden kurma çabaları yoğun bir mücadele gerektiriyor.
Programın hedefi ve içeriği hakkında bilgiler veren TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, “BinYaprak Kadın Girişimci Mentorluk Programı, Adıyamanlı kadın girişimcilerin işlerini yeniden kurabilmeleri ve mevcut işlerini geliştirebilmeleri için bilgi, deneyim ve uzman ağından faydalanmalarını sağlıyor. Deprem sonrası birçok esnaf, iş yerlerini yeniden kurabilmek için devlet tarafından verilen desteği yeterli bulmasa da kendi imkânlarıyla yeni bir başlangıç yapmak için çalışıyor. Büyük yıkım sonrası özellikle Adıyaman ve Hatay’da sağlam yapı bulmak neredeyse imkânsız olduğu için diğer esnaf gibi kadınlar da ya verilen konteynerlerde ya da evden internet üzerinden işlerini yürütmeye çalışıyor ya da seyyar iş yerleri kuruyor. Biz de bu noktada devreye girerek kadın girişimcilere mentorluk desteği sağlıyoruz," dedi.

Adıyaman’ın çözüm odaklı yaklaşımlar ile yeniden ayağa kalkabileceğine değinen Pulatkonak, "Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ve yerel STK’lar ile işbirliği yaparak bir çalışma yapmak istedik. Katılım ve ilgiden çok memnun oldum. Adıyaman genelinde kadınlarımızın yeniden iş hayatına katılmaları, kendiişlerini kurmaları ve Türkiye iş piyasası ile entegre olmaları için gereken tüm desteği vermeye kararlıyız. Mentorluk programımız, kadınların iş hayatına dönüş süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları aşmalarına yardımcı olacak stratejiler sunuyor. Adıyamanlı girişimci kadınlar, program sayesinde işlerini geleceğe taşıyacak bilgi ve deneyime ulaşmanın yanı sıra, geniş bir uzman network ağından da faydalanma fırsatı bulacaklar. Bu ilk toplantımızda katılımcıların gözlerindeki ışıltı beni çok memnun etti. Bu istek ve tutku, Adıyaman’ın eski günlerini de biliyorum ve o günlere dönmesini çok istiyorum” diye sözlerini tamamladı.
BinYaprak Kadın Girişimci Mentorluk Programı'nın yanı sıra, daha geniş kapsamlı bir inisiyatif olan Milyon Kadına Mentorluk Programı da devreye girecek. Bu program, Türkiye genelinde milyonlarca kadına mentorluk desteği sağlamayı hedefliyor. Milyon Kadına Mentorluk Programı, kadınların iş hayatındaki yerlerini güçlendirmeyi, iş kurma süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları aşmalarına yardımcı olmayı ve onların profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Program kapsamında, kadınlar farklı sektörlerden deneyimli mentorlar ie eşleştirilecek ve iş dünyasında karşılaştıkları sorunları çözmek için gerekli bilgi ve kaynaklara ulaşmaları sağlanacak. Ayrıca, program aracılığıyla kadınlar geniş bir mentor ağına dahil olarak, yeni iş fırsatları ve iş birlikleri geliştirme şansı yakalayacaklar.

GELECEĞE UMUTLA BAKAN KADINLAR

Bu program, Adıyamanlı kadın girişimcilerin işlerini yeniden kurmalarına ve ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, toplumsal hayata aktif olarak katılmalarını sağlayacak. Deprem bölgesi Adıyaman’daki her bir girişimci kadına, batıdaki farklı illerden ve kendi iş kollarından mentorlerle destek sağlanacak, böylece kendi networklerini geliştirme imkânı bulacaklar. BinYaprak Kadın Girişimci Mentorluk Programı ve Milyon Kadına Mentor projesi, kadınların iş hayatına geri dönmelerini ve yeni iş fırsatları yaratmalarını destekleyerek bölgenin ekonomik toparlanmasında önemli bir rol oynayacak. Bu geniş kapsamlı destek, kadınların karşılaştıkları engelleri aşmalarına ve sürdürülebilir iş modelleri oluşturmalarına yardımcı olacak. Program, Adıyaman'daki kadın girişimciler için özel olarak uyarlanmış desteklerin yanı sıra, Türkiye genelinde kadınların iş hayatına katılımını artırmak ve iş dünyasında cinsiyet eşitliğini sağlamak için önemli bir adım olacak.
Toplantı sonrasında söz alan Adıyamanlı kadın girişimciler ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri deprem sonrasında kentteki sosyal ve ekonomik gelişimi için yapılabilecek projeleri, ihtiyaç duyulan mentor desteğinin nasıl sağlanacağı, sektörel gelişim ve kalkınma yollarının sağlayacağı fırsatlar konusunu değerlendirerek ortak bir yol haritası hazırlanması konusunda görüş birliği yaptı.

Program sonrası ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, Meclis Başkanı Abdulgani Bereket ve Adıyaman KGK Başkanı Sevil Binzet, günün anısına TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak’a Adıyaman’ı simgeleyen nemrut heykeli takdim etti.


Haber Kaynak : PHA

BAŞKAN ALKAN: ŞEHRİMİZİN AYNASI ŞİRE PAZARINA ÖNEM VERİYORUZ

Kalıcı Konutların aylardır devam eden içme suyu sorunu çözüldü

Adıyaman'da petrol boru hattı patladı

Adıyaman Belediyesi'nden ‘Afete Dirençli Planlama Çalıştayı'

Besni'de vefat edenler 21.07.2024

Tercihte ebeveynler dayatma yapmamalı

Devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti

Demir kapının parmaklıkları arasına sıkışan köpek kurtarıldı

Başkan Alkan Uşak Tarhana Festivaline katıldı

Depremzede oda başkanları mücbir sebep halinin uzatılması istedi

Bakan Uraloğlu: Elektrikli hat oranımızı yüzde 90’a yükseltmeyi hedefliyoruz

Merkez üssü Gölbaşı'nda 3.4 şiddetinde deprem!

Başkan Bayraktar: Çiftçilerimiz beklediği verimi alamıyor

Aile Merkezlerindeki eğitimlerden binlerce kişi yararlanıyor

Vali Varol, Çelikhan Atatürk İlkokulunu ziyaret etti

Kayısı Festivalinde Oğuzhan Koç rüzgârı esti

Gaziantep Barış’ın 50’nci yılında desteklerini arttırarak sürdürüyor

Adıyaman’da kadınların el emeği büyüledi - Videolu Haber

Eşini öldürdükten sonra kayıp ihbarında bulunan koca tutuklandı

Vali Varol, 'Çelikhan Gençlik Merkezi'nde incelemede bulundu

Vali Varol, Çelikhan Devlet Hastanesi inşaatını inceledi

Türksat 6A, 50 derece doğu test yörüngesine ulaştı

Vali Varol, köylerde devam eden çalışmaları inceledi

Göz yorgunluğu göz sağlığınızı olumsuz etkiliyor!

Kayıp Enes her yerde aranıyor

Adıyaman'da dehşet: Eşini öldürdükten sonra torbaya koyup bahçeye gömmüş

Şafak operasyonuyla gözaltına alınan DEM Parti ilçe başkanı tutuklandı

Hafif ticari araç şarampole devrildi: 3 yaralı

Kenevir operasyonuna 2 gözaltı

Otomobil alev alev yandı

Yükleniyor

Vali Varol, 'Çelikhan Gençlik Merkezi'nde incelemede bulundu

Adıyaman FK, Ayhan Kale’yi duyurdu

Milli yüzücüden final başarısı

UEFA kulüp sıralaması güncellendi

Adıyamanlı sporcu atletizmde Türkiye ikincisi oldu

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil edecek A Milli Kadın Voleybol Takımımızın 12+1 kişilik kadrosu açıklandı

Adıyamanlı sporcular milli takıma davet edildi

Yeni sezonda Adıyaman FK ve Atatürk Stadyumu’nun durumu ne olacak

Kaymakamlık turnuvası tüm hızıyla devam ediyor

Aquapark çocuklara kapılarını açtı

Devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti

Demir kapının parmaklıkları arasına sıkışan köpek kurtarıldı

Merkez üssü Gölbaşı'nda 3.4 şiddetinde deprem!

Eşini öldürdükten sonra kayıp ihbarında bulunan koca tutuklandı

Vali Varol, Çelikhan Devlet Hastanesi inşaatını inceledi

Kayıp Enes her yerde aranıyor

Adıyaman'da dehşet: Eşini öldürdükten sonra torbaya koyup bahçeye gömmüş

Şafak operasyonuyla gözaltına alınan DEM Parti ilçe başkanı tutuklandı

Adıyaman'da ruhsatsız tabanca ve tüfek ele geçirildi

DEM Parti ilçe başkanı şafak operasyonuyla gözaltına alındı - Videolu Haber

CHP İletişim Haftalık e-Bülten yayın hayatına başladı

HAYIRSEVER ÖZBAY AİLESİ BEŞYOL KÖYÜNE OKUL VE LOJMAN YAPACAK

CHP'li başkan Öcal'dan, Milli Eğitim Bakanı Tekin'e çok sert eleştiriler

Dervişoğlu: Türkiye demografik saldırı altında

Adıyaman'da DEM Partili Başkan CHP'ye katıldı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Faruk Bülent Kablan oldu

Bakan Özhaseki yerinde dönüşümle evini yapan aileyi ziyaret etti

CHP’li Doğan’dan Kurban Bayramı mesajı

Başkan Asnuk, Bakan Özhaseki'nin gelişini eleştirdi

AK Parti'den Özel'e sert tepki: 'Bu bir siyasi saldırganlıktır'

BAŞKAN ALKAN: ŞEHRİMİZİN AYNASI ŞİRE PAZARINA ÖNEM VERİYORUZ

Kalıcı Konutların aylardır devam eden içme suyu sorunu çözüldü

Adıyaman'da petrol boru hattı patladı

Adıyaman Belediyesi'nden ‘Afete Dirençli Planlama Çalıştayı'

Tercihte ebeveynler dayatma yapmamalı

Başkan Alkan Uşak Tarhana Festivaline katıldı

Depremzede oda başkanları mücbir sebep halinin uzatılması istedi

Başkan Bayraktar: Çiftçilerimiz beklediği verimi alamıyor

Vali Varol, köylerde devam eden çalışmaları inceledi

Adıyaman'da 3 mahallede temizlik hareketi

Besni'de vefat edenler 17.07.2024

Besni'de vefat edenler 15.07.2024

Besni'de vefat edenler 13.07.2024

Besni'de vefat edenler 11.07.2024

Besni'de Vefat Edenler 08.07.2024

Besni'de vefat edenler 04.07.2024

Besni'de vefat edenler 03.07.2024

Besni'de vefat edenler 01.07.2024

Besni'de vefat edenler 29.06.2024

Besni'de vefat edenler 27.06.2024

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16