Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.besniyenibakis.com Logo
-
Adıyaman 13°°C
Yazar Detayları

Konuk Yazar

Konuk Yazar - -Emir Şamil- Son Operasyonların Muhtasar Tahlili

-Emir Şamil- Son Operasyonların Muhtasar Tahlili
Yazı Tarihi: 09 Ocak 2014 Perşembe

“Tarih ibret almayanlar için tekerrürden ibarettir” sözünü haklı çıkaracak olaylara şahit oluyoruz. Kuran-ı Kerim’de: “Dinlerine uymadıkça yahudiler de hristiyanlar da asla senden razı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah'ın yoludur. Sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyacak olursan, andolsun ki, Allah'tan sana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.” (Bakara: 120) buyruluyor. Bu ayetin verdiği mesaj bizlere, kendimizi muhasebe etme bakımından önemli ipuçları sunmaktadır.


            Bazı olaylar bakmakla anlaşılmaz. Olanları görme ufkuyla alıcılarımızı kuvvetli bir şebeke ağıyla güçlendirerek idrak etmemiz gerekir. Meselelere bakarken onların modern çağda sunulma şekli çoğu zaman görme nazariyesinin şebeke alıcılarının kapsamı dışında kalabilir. Baktığımız şey yanıltıcı olabilir. Dışımızda cereyan eden bütün konular Kur’an-ı Kerim’in sunduğu ölçüyle değerlendirilmelidir bu yüzden.  “Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurat:6)


            Genellikle televizyonların başına geçip sunulan haberleri olduğu gibi algılıyoruz. Son zamanlarda Türkiye üzerine oynanan oyunlara dikkat edildiğinde; Davos’la başlayan, Mavi Marmara ve sonrasında gelişen MİT Müsteşarını derdest etme girişimi, Gezi Olayları ve Yolsuzluk ambalajıyla yapılan baskınlar gelinen sürecin tek tek hamlelerle ilerlenen “bir oyunun parçaları” olduğunu gösteriyor. Son günlerin meşhur sözü; “Yolsuzlukların üstüne gidilsin.” Evet, yolsuzluğu meşru göstermek kimsenin haddi değil. Kul hakkının affını Allah ancak kullara bırakmıştır. Yani Allah kendi af kapsamına bile almamıştır yetimin, kimsesizin, kulun hakkını.


            Türkiye üzerine bu hamleler yapılırken fotoğrafa yan profilden bir bakalım: Sîsî darbesi, Suriye’deki fitne ateşi, İsrail’in kibri, Amerika’nın gizli yapıları, Abdurrahman Molla’nın şehadetinden sonra Bangladeş medyasının attığı “Türkiye kaybetti” manşetleri, o ABD elçisinin; “imparatorluğun çöküşünü seyredelim” sözü akl-ı selim için bir şeyler anlatıyor olmalı. Onların sevinçleri insanımıza bir şeyler hatırlatmalı değil mi?  


            Artık söylemlerimizin kimin söyledikleriyle uyuştuğunu düşünelim. Halk Bankası’nın büyümesi petrol paralarının bu bankada olması bazı çevreleri rahatsız etmiştir. Burada başrolde oynayanlar ilk elde amaçlarına ulaşmış görünüyor. Artık paralar onların bankalarına yatırılacak. Mahir Kaynak’ın işaret ettiği şekliyle; “Tahlil yaparken kimin işine yaramıştır” sorusuna cevap verilmesi lazım. Eğer olan bitenle ilgili bu soruyu sorduğumuzda cevap bizleri tatmin edici kılacaktır.


            Aslında bütün bunların neticesinde; Recep Tayyip Erdoğan şahsında Türkiye ve bir ölçüde İslam alemini kapsayan bir projenin ayakları olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Türkiye; Mısır’a, Suriye’ye, Filistin’e, Myanmar’a ve dünyada nerede adaletsizlik ve zulüm yaşanıyorsa oraya çevirmek istiyor dikkatleri. Aynı zamanda başını Amerika’nın çektiği uluslararası emperyalizmin ve İsrail’in ekonomi kapılarına müdahale ediyor. Aynen hicretten sonra Medinenin Mekkeli müşriklerin ticaret yolunu kestiğinde, müşriklerin saldırganlaşmaları ve Müslümanlara fiili savaş açmaları gibi. Bu da gösteriyor ki figürler değişse de tepki hiç değişmiyor.


            Dünyanın neresinde olursa olsun mazlum insanlara yardım götüren bir kuruluşa (İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani yardım Vakfı – İHH) nasıl saldırdıklarını da fotoğrafın bir diğer boyutuna bakıldığında görülüyor. Burada soru şu: tarihinde ilk defa resmi dil ile özür dileyen İsrail’in insan onuruna saygısızlığını deşifre eden bir kuruluşa niçin düşmanlık besliyor, terörle ilişkilendirmek arzusu güdüyorlar?


            Saldırıyorlar. Bu saldırı belirli bir şahsa, belirli bir kuruma ya da hükümete değil; bütün müslümanlara. Burada herkes safını netleştirmelidir.


            Yalan bir habere olduğu gibi safça inanmamalı. Burada “kral çıplak dememiz” lazım geliyor. Gerçi krala bir çocuk çıplak demişti. Oysa şimdi koca bir millet gerçekleri ayan beyan görebiliyor.


            Kuşkusuz meselenin keskin uçları ve derin tarafları olduğu aşikar. Az söyledik siz çok anlayın diyelim. Yazının başlığı da bu yüzden “Son Operasyonların Muhtasar Tahlili” olsun.   Ve’s-Selam.  

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 1138
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Oğuzhan Tan - Böldürmek İstemiyorsak Bölünmeyelim!
Oğuzhan TAN -Yüreğine Su mu Döküyorsun? Yoksa Ateşe Benzin mi?
Atatürk PKK’nın Yaptıklarını mı Yaptı? -2 (Akif BAHÇECİ)
Atatürk PKK’nın Yaptıklarını mı Yaptı? -1 (Akif BAHÇECİ)
İki Ayet ve Yorumu
YAHUDİLER VE DÜNYA SİYASETİ -2- Orhan ÖZALP
Yahudiler ve Dünya Siyaseti -1- Orhan ÖZALP
-Emir Şamil- Son Operasyonların Muhtasar Tahlili
Ahmed SAİD
Ahmed SAİD
Hedef Belirlemenin Önemi
Diğer Yazarlar

Kur'an'da Aşk Var mı?
Yükseköğretim Kurumları Sorunu (YKS)
İşte Abdulhamid Burada !...
Oğuzhan Tan - Böldürmek İstemiyorsak Bölünmeyelim!
İnsanlık Yükü
Öğretmenler ve Maarif Davamız
Marjinal Ulusalcı Lümpenler
Besni Yenibakış Gazetesi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel314 Kişi (% 56 )
  
İdare Eder26 Kişi (% 5 )
  
Biraz Kötü218 Kişi (% 39 )

Toplam 558 Kişi

Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
7°°C - 13°°C
Cuma
4°°C - 16°°C
Cumartesi
5°°C - 16°°C
Pazar
6°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3907:0212:4815:5018:2119:37

22 Şubat 2018 Perşembe
Röportajlar
Mercimekte 3 Bin Ton Rekolte Bekliyoruz
Türkiye'deki mercimeğin yüzde 25'inin üretildiği Adıyaman'da çiftçiler, yağışlar sayesinde bereketli bir sezon geçiriyor. H...
»
»
»
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Amaç, sevgi uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.
(Shakespeare)
Arşiv Arama
Modül 1

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,09ms