Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.besniyenibakis.com Logo
-
Adıyaman 13°°C
Yazar Detayları

Halil KARAKUŞ

Halil KARAKUŞ - Eğitim Sistemimiz ve Dershaneler

Eğitim Sistemimiz ve Dershaneler
Yazı Tarihi: 05 Aralık 2013 Perşembe

Politikacıların, eğitim sistemine partizanca yaklaşımlarının sonucu olarak; yanlış eğitim politikası, yetersiz öğretim programları ve kusurlu yöntemlerle eğitim düzenimiz, Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve politik gerikalmışlığının temel nedenlerinden biri olmuştur( Kaya, 2009).


Özel öğretim kurumları arasında olan dershanelerin yüz yılı aşkın mazisi vardır. Özel hocalardan ders almak adeti ise kökü çok eskilere dayanan bir geleneğimizdir. Bir çok alimşair yazar ve sanatkârın biyografilerini incelediğimizde bunların devrin alim hocalarından ders alarak yetiştiklerini görüyoruz. Yine pek çok şehzade ve beyzadenin devrin tanınmış hocalarının terbiyesi altında yetiştiklerini ve devlet idaresi için hazırlandıklarını biliyoruz.


Türkiye’de Özel Öğretim Kurumları kapsamı içerisinde " Özel Okullar Özel Kurslar Özel Dershaneler Özel Öğrenci Etüt Merkezleri vb. Kurumlar " yer almaktadır. Bütün bu kurumların geniş kapsamda ilk hukuki statüleri ise 8.6.1965 tarih ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve daha sonra bu kanunda yapılan değişikliklere ve eklerine dayalı olarak çıkarılan çeşitli yönetmelik ve yönergeler ile belirlenmiştir(Akyüz,2012)


Her eğitimli birey biliyor ki ülkemizde, alternatifi olmayan bir sınav sistemi var. Her ne kadar kötü ve eleştiriye açık da olsa, bana göre şu an için sınav sisteminden başka bu ülkenin kaldırabileceği bir alternatif yok. Ve bu alternatifsiz sınav sisteminden dolayı ortaokuldan itibaren dershane, özel ders gibi kapılardan girmek gerekiyor ve maalesef bizde olduğu gibi pek çoğumuzun çocuğu çocukluğunu dahi yaşayamıyor.


 “O zaman dershanenin nesini savunuyorsun” diyebilirsiniz… Pek çokları için dershane, kaliteli bir üniversite ya da liseye giden yol olabilir. Ama benim için dershane çocuğa destek eğitiminin yanından daha ziyade, dershanelerde aynı zamanda çocuklarımızı iyi niyetli, dürüst ve onları doğruya yönlendiren ve değer yargılarımızla barışık kişiler olarak yetiştiren bir rehberlik anlayışının olduğu da unutulmamalıdır. Yani bu kurumlar sadece sınavlara hazırlayan kurumlar değil, ayrıca hayata hazırlayan, ara sınıflara okul destek kursları veren bilgi yuvalarıdır. Allah böyle dershane eğitimcilerinden razı olsun. Çocuğumu çok rahat bir şekilde ve gönül rahatlığıyla böyle eğitim kurumlarına gönderiyorum.


Dershaneler kapatılınca çarşıda pazarda boş işler peşinde koşma ihtimali yüksek binlerce, on binlerce genç için dershanelerin kapatılması bir nevi milat olacak. Bahsettiğim dershaneler belli… Buralarda okuyan insanların günahı ne? Zaten anne babalar “çocuğum benim gibi olmasın” diye düşünerek emanet ediyor evlatlarını bu müesseselere. “Üniversite zaten her dershaneyle kazanılır, önemli olan değerlerini kaybetmeyen bir nesil” yetiştirmektir.


Eğer dershanelerin kapatılması gerekiyorsa, eğitim sisteminde nasıl bir değişiklik yapılacaksa yapılmalı ve bu sayede Batı ile Doğu arasındaki fark ortadan kalkmalı. Ayrıca hem veli, hem de öğrenciler “iyi bir lise ve üniversiteye yerleşmek için okulda verilen eğitim yeterli” diyebilmeli. Yani bu işi tepeden inme değil de tabandan gelen bir talepler doğrultusunda uzlaşı sağlanmalı ve sonrasında ihtiyaç kalmadığı için kapatılmalı. Çünkü şu an toplumda azımsanamayacak kadar büyük bir kesim dershanelerin ihtiyaç olduğunu düşünüyor ve kapatılmazsa değil, kapatılırsa adaletsizlik olacağını düşünüyorum.


Dershane yerine kurshanelerin olmaması için, gelecek nesiller düşünülerek şimdiye kadar elde edilen kazanımların hızlı bir şekilde kaybedilmemesi adına bu meselenin tekrar paydaşlarla en içten şekilde değerlendirilip, uzlaşının sağlanacağına yürekten inanıyorum. Sağlıcakla kalın…


Kaynakça:

1-KAYA, Y. Kemal (2009). İnsan Yetiştirme Düzenimiz,5.Baskı, Ankara. Pegem Akademi Yayınları
2-AKYÜZ, Yahya. (2012). Türk Eğitim Tarihi, 22.Baskı, Ankara. Pegem Akademi Yayınları

 
İletişim E-Posta: halilkarakus02@gmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 3253
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Yiğit Su()
Hocam, Eğitimde en gelişmiş ülkelerden olan mesela, Singapur ve Korede dersane var. Yani, Ders­ha­ne­ler eği­timin te­mel prob­lem­le­ri hal­le­dil­me­ği için or­ta­ya çık­tı. Ders­ha­ne­le­rin ka­pa­tıl­ma­sı ile kar­şı­mı­za baş­ka bir sis­tem çı­kar, çün­kü sı­kın­tı­lar or­ta­dan kal­dı­rıl­ma­dı. Ele­me ile ya­pı­lan sı­nav sis­te­mi ol­duk­ça yer al­tın­da ya da üs­tün­de ders­ha­ne­ci­lik de­vam ede­cek. Özel ders sa­yı­sı ar­tar bu­nu da pa­ra­sı olan alır.
Gönderilen Tarih - 17 Mart 2014 Pazartesi (22:45)  
Yiğit Su()
Halil Hcm! Doğruları dile getirmişsiniz. Dershanelerin dünyanın neresinde var düşüncesi yanlış. Bu şuna benzer “Bu elbise bana yakıştı sana da yakışır“ Boyu, kilosu, teni aynı mı değilmi, bi düşünmeli? Kimse 11 yıl eğitim aldığı öğretmenin vermiş olduğu eğitimi burda sıfıra çıkarmıyor. Verilmiş olan bilimi daha olgun ve eksik kalan yanını tamamlamak için bu kurumlar var. Herkesin parası yok ki özel kurs ve öğretmene veya burda kazanamazsa Harward'ta okutacak parası da yok. Birileri istiyor diye herşeyi yazmak yapmak hangi akıllının işi. Akla geleni işleme, her ağacı taşlama demiş atalarımız.
Gönderilen Tarih - 13 Şubat 2014 Perşembe (15:48)  
mehmet yilmaz()
ben size katilmiyorum birde eytinin mcisiniz dunyaneresinde dersane veya ticaret hane var allah askina siz bir eytimcisiniz allah bunun hesabibni size sormazmi neden isinizi duzgun yapmadinizda bu ogrenciler ticaret haneye ihtiyac duydu diye sizdeki kastim butun ogretmenlere
Gönderilen Tarih - 12 Şubat 2014 Çarşamba (21:10)  

Diğer Yazıları

Öğretmenler ve Maarif Davamız
Abdestli Kapitalistler ve Bir Çuval Toprak
Dava ve Liderler
Biri 28 Şubat Mı Dedi?
Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz !
Eğitim Sistemimiz ve Dershaneler
YGS Öncesi Öneriler
MEKÂNIN CENNET OLSUN İSMAİL HOCAM
Diğer Yazarlar

Kur'an'da Aşk Var mı?
Yükseköğretim Kurumları Sorunu (YKS)
İşte Abdulhamid Burada !...
Oğuzhan Tan - Böldürmek İstemiyorsak Bölünmeyelim!
İnsanlık Yükü
Öğretmenler ve Maarif Davamız
Marjinal Ulusalcı Lümpenler
Besni Yenibakış Gazetesi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel314 Kişi (% 56 )
  
İdare Eder26 Kişi (% 5 )
  
Biraz Kötü218 Kişi (% 39 )

Toplam 558 Kişi

Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
7°°C - 13°°C
Cuma
4°°C - 16°°C
Cumartesi
5°°C - 16°°C
Pazar
6°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3907:0212:4815:5018:2119:37

22 Şubat 2018 Perşembe
Röportajlar
Mercimekte 3 Bin Ton Rekolte Bekliyoruz
Türkiye'deki mercimeğin yüzde 25'inin üretildiği Adıyaman'da çiftçiler, yağışlar sayesinde bereketli bir sezon geçiriyor. H...
»
»
»
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.
(Kanuni Sultan Süleyman)
Arşiv Arama
Modül 1

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,09ms