Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.besniyenibakis.com Logo
-
Adıyaman 13°°C
Yazar Detayları

Halil KARAKUŞ

Halil KARAKUŞ - Öğretmenler ve Maarif Davamız

Öğretmenler ve Maarif Davamız
Yazı Tarihi: 23 Kasım 2016 Çarşamba

Nurettin Topçu Maarif Davamız adlı eserinde   “Millet ruhunu yapan maariftir. Maarifin düşmesi millet ruhunu yerlere serer. Maarife değer vermeyiş millet ruhunun yıkılışını hazırlar. Eğitim ise maarifin hizmetidir. Eğitimde ise en önemli sorumluluk muallime düşmektedir.” İfadelerini kullanmaktadır.

Yıllardır söylenip duruluyor, eğitimin çözülemeyen sorunları ve eğitimcilerin karşılaştığı zorluklar onların eğitime ve öğrencilerine odaklanmasına engel oluyor. Kalabalık sınıflar, sınav başarısı üzerine kurulmuş bir sistem, sınavlara odaklanmış öğrenciler ve veliler, eğitimi ve öğretimi yönetemeyen idareciler, eğitimin önünü tıkayan kanun ve yönetmelikler ve benzeri sorunlar öğretmenin kendini eğitimci olarak görmesine ve eğitim ve öğretim yapmasına engel olmaktadır.

Mevcut eğitim politikaları öğretmenleri gerçek işlevinden uzaklaştırıp, çocuklara bakıcılık, ergen gençlere gardiyanlık yapmaya zorluyor. Halbuki öğretmenin işlevi, fıtrata uygun olarak çocuğun zihnini, duygularını ve davranışlarını eğitmek, onu hayata ve geleceğe hazırlamaktır. Öğretmenin asıl işi ahlak ve maneviyat eksenli terbiyedir. Öğretmeni işlevinden uzaklaştıran sistemin, öğretmenden eğitimin başarısızlığının hesabını sormaya da hakkı yoktur.

17 yıldır eğitimin her kademsinde çalışan bir öğretmenler olarak -eğitimin hamisi olan büyüklere- diyorum ki, yılda bir gün bizi hatırlayıp sadece söylemde kalan laflar söyleyeceğinize;

Her canı sıkılan bürokratın ikide bir rotasyonu, kariyer basamaklarını gündeme getirip öğretmenin işine odaklanmasına engel olmayın, çalışma azmini kırmayın. Bir an önce bu konularda bir karar verin, ne yapacaksanız yapın; ya bunları uygulayın veya gündemden çıkarın.

Daha dün öğretmenlik yaptığı okuluna bugün (eğitimle alakası olmayanların referanlarıyla) okula yönetici olarak atandığında, kendini kral zannedip öğretmen arkadaşlarını küçük görmeye ve onları ezmeye çalışan kişilerin önünü açan sistemi değiştirin de öğretmenlerin okuluna bağlılıkları zayıflamasın ve çalışma şevkleri yok olmasın.

 Öğretmen atamalarında, öğretmeni birilerinin önünde kuyruğa sokarak atanma arayışlarıyla maymuna çevirmeyin. Sonra da bu öğretmene çocuklarınızı emanet ederek "erdemli ve başarılı" bir birey olarak yetişmesini beklemeyin. Israrla söylüyorum atamalarda sadakatin yerini liyakat almadan başarılı olamayız.

Lütfen ehliyetsiz yöneticiler ve nesnel olmayan yöntmlerle öğretmenin performansını ölçmekten vazgeçin. Performans notunu öğretmeni sindirmek, hizaya getirmek için kullanmayın. Adaletsiz uygulamalarla öğretmenleri küstürmekten, meslekten soğutmaktan başka bir işe yaramayacağını anlayın.

Teog/Ygs/Lys’de başarısız olursun kaygısıyla ebeveyn evde, öğretmen ve yöneticiler okulda baskı kuruyor sonra öğrencilerin istenmeyen davranışlarında patlama oluyor. Sınava odaklı eğitim sistemini iyileştirin, öğretmenlerden testlerde başarılı olan öğrenciler değil düşünen, yorumlayan, analiz ve sentez yapabilen, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilen, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, hayatta karşılaşabileceği sorunlara çözümler üretebilen öğrenciler yetiştirmesini isteyin ve bekleyin. İmkân verildiğinde ortam hazırlandığında öğretmenlerin bunları başarabileceğine inanın.

Öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim ve seminer dönemi çalışmalarını “Öğretmenler bir şey bilmiyor, onları toplayalım da mesleklerini öğretelim.” anlayışı ve yaklaşımı ile yapmayın. Öğretmenler şamar oğlanı değildir. Öğretmene saygı gösterin ki o da işini sevsin ve ona odaklansın ve nitelikli eğitim ile gelecek nesillerimizi yetiştirsin.

Eğitimin gayesi sadece hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli,atılgan, düşünebilen,başladığı işi başarabilecek kabiliyette karakterli bireyler yetiştirmektir.Bunun için de eğitim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir.

Unutmayalım, maarif davamızın ve bu milletteki ruhun düşmemesi için öğretmene gereken değer verilmelidir.  öğretmen mutlu olursa, sınıf mutlu olur, sınıf mutlu olursa okul mutlu olur, okul mutlu olursa toplummutlu olur... Emeğin kahramanları ve hakları parayla ölçülemeyecek kadar kıymetdar olan öğretmen arkadaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, selam ve saygılarımı sunarım.

 
İletişim E-Posta: halilkarakus02@gmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 2542
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Öğretmenler ve Maarif Davamız
Abdestli Kapitalistler ve Bir Çuval Toprak
Dava ve Liderler
Biri 28 Şubat Mı Dedi?
Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz !
Eğitim Sistemimiz ve Dershaneler
YGS Öncesi Öneriler
MEKÂNIN CENNET OLSUN İSMAİL HOCAM
Diğer Yazarlar

Kur'an'da Aşk Var mı?
Yükseköğretim Kurumları Sorunu (YKS)
İşte Abdulhamid Burada !...
Oğuzhan Tan - Böldürmek İstemiyorsak Bölünmeyelim!
İnsanlık Yükü
Öğretmenler ve Maarif Davamız
Marjinal Ulusalcı Lümpenler
Besni Yenibakış Gazetesi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel314 Kişi (% 56 )
  
İdare Eder26 Kişi (% 5 )
  
Biraz Kötü218 Kişi (% 39 )

Toplam 558 Kişi

Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
7°°C - 13°°C
Cuma
4°°C - 16°°C
Cumartesi
5°°C - 16°°C
Pazar
6°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3907:0212:4815:5018:2119:37

22 Şubat 2018 Perşembe
Röportajlar
Mercimekte 3 Bin Ton Rekolte Bekliyoruz
Türkiye'deki mercimeğin yüzde 25'inin üretildiği Adıyaman'da çiftçiler, yağışlar sayesinde bereketli bir sezon geçiriyor. H...
»
»
»
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.
(Hz.Muhammed)
Arşiv Arama
Modül 1

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,20ms