BEV Bayramı’nın Tarihi Belli Oldu
Haber
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:26 Bu haber 6130 kez okundu
 
BEV Bayramı’nın Tarihi Belli Oldu
Yıllardır halktan kopuk olarak kutlanılan Besni Eğitim bayramının bu yıl ki tarihi belirlendi. Geçtiğimiz yıl yine halk kanadı eksik olan bayram tekrar önümüze sunuluyor. Besni eğitimine zerre katkısı olmayan BEV Bayramının 21.si düzenlenecek.
- Haberi
BEV Bayramı’nın Tarihi Belli Oldu

Her Yıl Milyarlar Harcanıyor

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen BEV Bayramı’nın bu yıl 21.si düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl düzenlenen bayramda gönüllerince halktan kopuk bir şekilde kutlanılan vakıf üyelerinin bayramına halk tepkiliydi. Sadece vakıf heyetinin bayramı olduğu düşünülen ve siyasi ayrıştırma içerisinde kutlanılan bayrama Besni Belediyesi tarafından milyarlarca para harcanıyor. Besni’ye ait bir bayram olduğu ifade edilen fakat Besni’deki STK’ların tümünü kapsamayan bayram Besni’de ikiliğe sebep oluyor.

Bir Elleri Lüks Restaurant Masalarında

Diğer Elleri Gariban Besni Halkının Cebinde

Her yıl milyarlarca paranın harcandığı fakat Besnililere zerre faydası olmayan Eğitim Bayramı adı altında kutlanılan BEV Bayramı için bu yıl yine kolları sıvayan Besni Eğitim Vakfı bayramın tarihi 27-28-29 Eylül 2019 olarak belirlendi.

Besni Kaymakamlığı, Besni Eğitim Vakfı ve Besni Belediyesi tarafından organizasyonu yapılan programda Besni Belediyesi tarafından milyarlarca para harcanıyor. 

Vakıf üyeleri çeşitli restaurantlarda yıl boyunca gönüllerince eğlenirken, her yıl bir de Eğitim Bayramı çatısı altında Besni Belediyesine ve Besni Kaymakamlığına yükledikleri milyarlarca para ile Besni Halkının parasının boşa gitmesine neden oluyorlar.

Kendi Çocukları ve Torunlarını

Paralı Okullarda Okutanlar

Besni Üniversitesi’nin Tanıtımını Yapacaklar!

BEV Yönetimi yaptıkları Besni ziyaretinde bu yıl Besni’nin Saygıdeğer hayırseverleri olan Erdemoğlu Ailesi’nin yaptırmış oldukları Mehmet Erdemoğlu Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nin tanıtımına ağırlık vereceklerini belirttiler.

Besni halkı ise “Kendi çocukları veya torunlarını paralı okullarda okutan fakat Erdemoğlu Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’ne göndermeyen kişilerin fakültenin tanıtımını nasıl yapacaklarını merak ediyor?”

Konserler Dışında Bayrama İlgi Yoktur

21.si düzenlenecek bayramın programında konserler dışında yapılan hiçbir faaliyete halk katılmıyor.  Geçtiğimiz yıl Besni halkının tepkisini alan bayram için Besni halkının tabiri ise “ tenekelerini ve tavalarını yediler gittiler.” olmuştu.  Bu yılda yine aynı programlarla düzenlenmesi beklenilen bayrama halkın katılımının nasıl sağlanabileceği merak konusu oldu.

Yapılan Tüm Organizasyonlar

Besni Üzüm Festivali Altında Birleştirilebilir

Yapılan onca organizasyon bir vakıf çatısı altında yapılacağına Besni Üzüm Festivali çatısı altında yapılması ise Besni Halkına layık bir bayram havası yaşatacağı düşünülüyor.

Dünya’da tek olarak kutlanılan Eğitim Bayramı’nın kutlanılması dünya üzerinde hiçbir etki yaratmadığı gibi Besni halkı tarafından da bir anlam ifade etmiyor. Oysaki Besni Üzümü Dünya’nın her yerinde bilinen ve Besni’ye ait Besnililer tarafından benimsenen ve gurur kaynağı olan bir ürün olması Bayram’a tüm Besnililer tarafından sahip çıkılmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Editör: Besni Yenibakış Gazetesi
Etiketler: BEV, Bayramı’nın, Tarihi, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı