Besni'de Lavanta Yolu Projesi hayata geçirildi
Haber
03 Aralık 2021 - Cuma 15:39 Bu haber 978 kez okundu
 
Besni'de Lavanta Yolu Projesi hayata geçirildi
Besni Kaymakamlığı tarafından geçtiğimiz yıl Kızılin’i turizm merkezi haline getirebilmek adına başlatılan çalışmaların ilk etaplarından olan Lavanta Yolu Projesi hayata geçti. 130 dönüm alanda dikimine başlanan lavanta fideleri toprakla buluşturulurken, burada açıklamalarda bulunan Besni Kaymakamı Nazlı Demir; “Kızılin bizim için önemli bir destinasyon, sadece Besni için değil Adıyaman’ın geneli için de önemli bir turizm merkezi olacak” dedi.
Gündem Haberi
Besni'de Lavanta Yolu Projesi hayata geçirildi

LAVANTA BÖLGEYİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEK

Besni’nin turizm potansiyelini artırması açısından önemli bir yere sahip olan Kızılin’de çalışmalar başladı. Bu kapsamda çalışmaların ayaklarından olan Lavanta Yolu Projesi de hayata geçirildi. 130 dönüm alanda dikimine başlanan Lavanta bitkisi birkaç yıl içerisinde oluşturacağı görünümle Kızılin’in çehresini değiştirecek.

Lavanda fidelerinin dikimine katılan Besni Kaymakamı Nazlı Demir burada işçilerle birlikte dikim gerçekleştirirken sorun ve taleplerini de dinledi. Daha sonrasında projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Kaymakam Demir; “Yaklaşık 130 dönümlük bir alanda lavanta bitkisini üç gün içerisinde toprakla kavuşturmuş olacağız. Buradaki amacımız hem kırsal turizmi desteklemek, bu bölgeyi turizm açısından cazip hale getirmek hem de yerelde kuru tarım yapılan bu arazilerde vatandaşa katma değeri yüksek ürünlerin tanıtımını yapmak. Lavanta bitkisi malumunuz son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında hem turizm anlamında önemli katkılar sağlıyor hem de tarımsal üretim anlamında katma değeri yüksek bir aromatik bitki olduğu için de çiftçiye önemli getirisi oluyor. Bu anlamda bizde Kızılin’de hem buranın turizm potansiyelini artırması için hem de bahsettiğim gibi alternatif ürünlerle çiftçinin gelirinin artması için böyle bir çalışma yaptık. Başta sayın valimiz, il genel meclisi üyelerimiz ve bizler bu işin takipçisi olduk. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KIZILİN’İ HALFETİ VE RUM KALEYE BAĞLAYACAĞIZ

Kızılin’in turizm merkezi haline gelmesi için yapılan çalışmalardan bahseden Kaymakam Demir şöyle devam etti; “Kızılin bizim için önemli bir destinasyon, sadece Besni için değil Adıyaman’ın geneli için de önemli bir turizm merkezi olacak. Hedefimiz Kızılin’i orta vadede bölgemiz için GAP turları için önemli bir hale getirebilmek. Biz geçen yıldan beri Kızılin köyünün geneliyle ilgili bir rekrasyon düzenlemesi çalışması yaptık. O çalışma kapsamında Kızılin köyünden köprünün bulunduğu noktaya kadar yaklaşık 2 kilometrelik kıyı bandının tamamının planlamasını yaptık. Bu bandın içerisinde hem köprü ve çevresinin düzenlemesi, tekne turları, Kızılin köyünün alt bölümünde bulunan kıyı bandında su sporları merkezi, balıkçı barınağı, su çekim merkezi, restoran onun dışında bir buçuk saat süren bir trekking rotasının tamamlanması ve su patikası çalışmasıyla bölge önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Rekrasyon düzenlemesini şimdi etap etap parçalarını yapmaya başladık. Bunlardan ilkinden biri de Lavanta yolu Projemiz oldu. Bugün itibariyle dikimine başlanmış durumda. Bundan sonraki aşama iskelenin kurulumu olacak. Orada da yine ilçemizin hayırsever iş insanlarından Erdemoğlu Ailesinin destekleriyle güzel bir iskele kazandıracağız. Hedefimiz tekne turlarıyla bölgemizi Kızılin’i Halfeti ve Rum Kaleye bağlayarak güzel bir destinasyon oluşturabilmek. Sonraki aşamada da inşallah trekking rotası ve su patikasıyla burayı bölgedeki diğer alternatiflerinden daha farklı bir noktaya getireceğiz. Bunları yaparken de hedefimiz bölgedeki insanımızı doyurmak olacak”

HEDEFİMİZ GENÇLERİMİZİ DOĞDUKLARI YERDE DOYURMAK

Kızılin köyünün turizm olarak kalkınmasıyla birlikte özellikle bölgedeki genç nüfus için de istihdam olanakları oluşacağını ifade eden Demir; “Bizim burada üç büyük köyümüz var. Kızılin, Ören ve Sayören köylerimiz, bunlar genç nüfus anlamında da yoğun olan köylerimiz. Hedefimiz buradaki gençlerimizi kendi doğdukları yerde doyurmak, burada kalmalarını ve bu topraklara can vermelerini sağlamak. Bu anlamda birlik ve beraberlik içerisinde burayı markalaştırmaya çalışıyoruz. Bizim için gerçekten çok önemli. Zaman zaman tekne turları yaparak tanıtımına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Valiliğimiz tarafından yürütülen Adıyaman turizmiyle ilgili Hipa projesi var. O kapsamda da Kızılin köprümüzün olduğu mevkie güzel bir turist karşılama merkezi yapılıyor. Oda bu işin önemli ayaklarından biri. Başta sayın valimiz ve milletvekillerimizin destekleriyle Kızılin’i bölgenin önemli bir turizm merkezi haline getireceğiz” dedi.

LAVANTA BALI ÇİFTÇİYE DESTEK OLACAK

Lavanta bitkisinin özellikleri ve kullanım alanlarından bahseden Demir; “Lavanta bitkisi özellikle son yıllarda Akdeniz bölgesinden başlamak üzere turizme önemli katkı sağlayan bir bitki haline geldi. Pek çok yerde öncelikle turizm açısından bir cazibe merkezi yaratma amacıyla bu işe başlandı ama aynı zamanda önemli bir tıbbi aromatik bitki olarak da tarımsal ürünler açısından güzel bir katma değeri var. Lavantanın yağının çıkarılması, posasından sabun yapılması, kozmetik sektöründe kullanımı çok yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca bizim hedeflerimizden biri de lavanta balı üretimini bu bölgede yaygınlaştırabilmek. Bu kapsamda önümüzdeki vadede buradaki alanla ilgili fizibilite çalışmalarını yapıp belki de yöredeki arıcılarımıza bu bölgeyi tavsiye edeceğiz. Çünkü lavanta balı da gerçekten pahalı ve sağlık açısından da faydalı bir bal. Hem yağının kozmetik sektöründe kullanılması hem de posasının çıkarılıp yörede doğal sabun yapımıyla yine kadınlarımızın içinde bulanacağı bir kalkınma hamlesinin ortaya çıkması hem de bahsettiğim gibi lavanta balı yoluyla arıcıların desteklenmesi gibi planlarımız var. Ama bunların tabi hepsi lavantanın büyümesiyle, çiçeklerinin açmasıyla mümkün olacak şeyler. Lavanta çok yıllık bir bitki, yaklaşık 20-25 yıl bu topraklarda kalacak. İlk üç yıldan sonra çiçek açmaya başlayacak. Ondan sonraki süreçte bunların hepsi değerlendirilecek” şeklinde ifade etti.

Kaynak: Editör: Besni Yenibakış Gazetesi
Etiketler: Besni'de, Lavanta, Yolu, Projesi, hayata, geçirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı