Akıl almaz dolandırıcılık yönetimini polis deşifre etti
Haber
17 Mart 2021 - Çarşamba 11:49 Bu haber 2289 kez okundu
 
Akıl almaz dolandırıcılık yönetimini polis deşifre etti
Son zamanlarda Türkiye´de araba dolandırıcılarının yeni taktiği pes dedirtiyor. İnternet üzerinden talip oldukları aracın bilgilerini başka bir şahısla oto galeriye vererek pazarlık yaptıktan sonra aracın asıl sahibini arayıp galeriye getirmesini istiyorlar. Aynı galeriden araç için anlaştıkları parayı kendi hesaplarına aktaran dolandırıcılar asıl galeriyi dolandırdıktan sonra ortadan kayboluyor. Besni´de de aynı yöntemle dolandırılmak üzere olan bir kişinin dolandırılma olayı polisin dikkati sayesinde engellendi.
Asayiş Haberi
Akıl almaz dolandırıcılık yönetimini polis deşifre etti

Son günlerde Türkiye genelinde kendisini mütaahit vb. iş sahibi olarak tanıtarak internet üzerinden satışa konulan araçları satın almak için arayan  dolandırıcılar, yanında çalışan elemanına iş karşılığı araç satın alacağını söyleyerek satışta bulunan aracın satış ilanının internetten kaldırtıyor.

Daha sonra internetteki bu aracın resimleri ve özelliklerini alan dolandırıcılar ikinci bir şahısla bölgede bulunan bir oto galeri arayıp araç üzerinde pazarlık yapıp fiyatta anlaşma sağlıyorlar.

Ardından tekrar araç sahibi ile irtibata geçen dolandırıcılar aracı irtibat kurdukları oto galeriye getirmesini söylüyorlar. Dolandırıcılar araç sahibine aracı satın alacağı elemanının fiyatı bilmediğini ve öğrenmesini istemediğini bu sebeple de oto galeriye aracı verdiğinde galericinin parayı, vermiş oldukları İBAN numarasına yatırmasını söylüyor. Araç sahibine ise  internet üzerinden yatıracaklarını söyleyerek ikna yöntemiyle parayı kendi hesaplarına yatırtarak dolandırıyor.

Besni´de aynı yöntemle dolandırılmaya çalışılan bir vatandaşın dolandırılma olayı Besni Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin dikkati sayesinde engellendi.

Daha sonra emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada; “İnternet üzerinden satışa koyduğunuz otoları satın almak için telefon aracılığı ile sizlerle irtibata geçen tanımadığınız şahısların bu tür söylemlerine itibar etmeyerek,  İlçe Emniyet Müdürlüğümüzle irtibata geçilmesi değerli Besni halkına duyurulur” denildi.

Kaynak: Editör: Besni Yenibakış Gazetesi
Etiketler: Akıl, almaz, dolandırıcılık, yönetimini, polis, deşifre, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı