Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.besniyenibakis.com Logo
-
Adıyaman 13°°C
Haber Detayları

SASA’da Hedef 3 Milyar Dolar

İki yıl önce Sasa’yı satın alan Erdemoğlu Holding, 2016 yılını yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ciroyla kapattı. Son dönemde ihracatta da ciddi bir sıçrama yakalayan Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, hedeflerinin beş yılda 3 milyar dolarlık ciro olduğunu söyledi.

Ekonomi Haberi - 08 Mart 2017 Çarşamba - 07:34
İki yıl önce Sasa’yı satın alan Erdemoğlu Holding, 2016 yılını yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ciroyla kapattı. Son dönemde ihracatta da ciddi bir sıçrama yakalayan Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, hedeflerinin beş yılda 3 milyar dolarlık ciro olduğunu söyledi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Hedefimiz 2017’de

Yüzde 20-25 büyüme

Halı, Mobilya, ev tekstili, enerji ve inşaatın ardından iki yıl önce polyester sektörüne Sabancı Holding’e ait Sasa’nın yüzde 51’inin alarak giren Erdemoğlu Holding, 2016 yılını yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ciroyla kapattı. 2002’de 35 milyon dolarlık cirosu olan grubu bugün 1,5 milyar dolara taşıdıklarını söyleyen Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, hedeflerinin beş yılda 3 milyar dolarlık ciro olduğunu söylüyor. Bu yıl yüzde 20-25 civarında büyüme beklediklerini kaydeden Erdemoğlu, ihracatta ise 500 milyon dolara uzanacaklarını ifade ediyor. Bunda ana işe odaklanmanın ve gelişmiş ülkelerle yaptıkları ihracatın ciddi katkısı olacağını belirten İbrahim Erdemoğlu, grubun yeni dönem planlarını Ekonomist Dergisi’nden Sibel Atik’e anlattı.

Sasa’yı Aldıktan Sonra Holding

Cirosunda Nasıl Bir Değişim Oldu?

Holding olarak 2016 yılında konsolide ciromuzu 4 milyar 250 milyon TL ile kapattık. Grup bünyesindeki 15 şirketimiz de büyüme gösterdi. 2002’de ciromuz 35 milyon dolar iken bugün 1,5 milyar doları konuşuyoruz. Hedefimiz ise önümüzdeki beş yılda 3 milyar doların üzerine çıkmak. 2017 yılı içinse yüzde 20-25 büyüme bekliyoruz.

Sizi iyimser kılan nedir? Bu büyümeyi nasıl elde edeceksiniz?

Öncelikle 2017 yılının sıkıntılı geçeceğini düşündüğümüzü söylemem gerekiyor. Babamızın bize bir tavsiyesi vardı, “Zaman size uymaz, siz zaman uyacaksınız” derdi. Türkiye ve dünyada koşullar her zaman değişebilir, siz bu koşullarda nasıl iş yapacaksınız onu düşünmelisiniz. Biz olabileceklere karşı tedbirlerimizi alıp büyüme hedefimizi koyuyoruz. Biz büyümede ihracata ağırlık verdik.

İhracat Gelirleri İçindeki Payı Nedir?

İhracatın grup içindeki payı her yıl artıyor. Geçen yıl 407 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu yıl ise tüm zor koşullara rağmen 500 milyon dolar ihracat planlıyoruz. Mobilya dışında Merinos, Dinarsu ve Sasa’da ihracatımız var ve her yıl artıyor. İhracatın yüzde 80’ini Avrupa ve Amerika’ya yapıyoruz. Bu aslında iki yıl önce aldığımız bir kararın sonucu. Bu karara göre mevcut konjonktürde gelişmekte olan ülkelerde sıkıntı öngördük. Dolayısıyla gelişmiş ülkelere odaklandık. Amerika’da Walmart, İkea gibi büyük kurumlar bizim müşterilerimiz.

Grubun Enerji Sektörüne İlişkin

Yatırımında Son Durum Nedir?

Enerji sektörüne yenilenebilir alana dönük yatırım planlarımız vardı. Çatalca’da 52,5 megavatlık bir lisansımız var. Yatırım için her şeyi bitirdik ama Enerji Bakanlığı’nın onayına rağmen Orman Bakanlığı’ndan kuşların göç yolunda olması nedeniyle bu girişime izin çıkmadı. Sanko’nun da aynı lokasyonda yeri vardı. Mahkemeye gittik ve haklı bulunduk. Karar lehimize çıktı. Şu an Danıştay’ı bekliyoruz. Eğer işi daha doğru yapanlar olursa satabiliriz.

Bunun İçin Görüşme Yaptınız mı? Kaç talipli var?

Satış görüşmelerine başladık. Şu an üç firma ile görüşüyoruz. Ne zaman satılır bilmiyorum. Bunun bir zamanı verilemez. Bir ay sonra mahkeme süreci tamamlanacak. Enerjide şu aşamada yeni bir proje düşünmüyoruz.

Neden? Hevesiniz mi kaçtı?

Biz Sasa’yı aldıktan sonra orada büyümeyi ve yapılanmayı tercih ettik. Daldan dala konmak istemiyoruz. Daha odaklı olma vizyonumuz var. Yeni iş alanlarından ziyade mevcut işlerimizde büyümek ana hedefimiz, iplik, battaniye ve halıda en büyüklerden biriyiz. Neticede daha büyümek kolay değil ama Sasa’dan daha hızlı büyüyeceğiz.

Sasa’da Ne Yapacaksınız? Dönüşüme Aktardığınız Kaynak Ne Oldu?

Geçen yıl yatırım planı açıkladık. Yılda 350 bin tonluk polyester ipliğin yanı sıra elyaf üretimine de geçilecek. Bu ek tesis 2018 yılının son çeyreğinde faaliyete geçecek. 200 milyon dolarlık ek yatırım olacak. Mevcut yatırımda verimliliği artırmaya çalışıyoruz. Maliyetleri düşürmeye çalışıyoruz. Yeni yatırımın tamamlanmasıyla elyafta Çin’den sonra en büyük üretici olacağız.

Sasa’nın İhracata ve Ciroya Katkısı Ne Oldu?

Biz her şirketi bağımsız görüyoruz. Bir merkezden yönetim mantığımız yok. Eyalet sistemine yani yerinden yönetime inanıyoruz. İstanbul’da sadece ben oturuyorum. Şirketlerin yönetimleri direkt bulundukları fabrikalarda. Birbiriyle ilişiği yoktur. Tepeden yönetim yoktur. Bizde ağalık, patronluk yoktur. Hepimiz sorumluluklar içinde çalışıyoruz.

Çalışanlara Hisse Veriyor Musunuz?

Amortisman, Faiz, Vergi Öncesi Kar (EBİTDA) rakamlarımızın 641 milyon tl olarak gerçekleşti. Toplam istihdamımız 8 bin 150 kişi. 1000 kişi de bu yıl alacağız. Biz çalışmalarımıza karın belli oranını dağıtıyoruz. Net kar üzerinden bunu yapıyoruz. Emek yoğunluğuna göre bu oran yüzde 8-10 arasında değişiyor. Ne kadar kar yaparsak çalışanlarımızla o kadar paylaşıyoruz.

Grubun İnşaat Sektöründe de Girişimleri Bulunuyor.

Bu İşte Yeni Proje Var mı?

Sefaköy’de bir arazimiz vardı. Toya İnşaat ile kar paylaşımlı bir modelle yapıldı. Fakat biz inşaatçı değiliz. Grup olarak Gaziantep, İzmir ve Bursa’da 3,6 milyon metrekarelik arazi stokumuz var. Bu noktada inşaat sektöründe bakışımız şu: Çalışanlarımıza uygun koşullarda konut imkânı sunuyoruz. Gaziantep’te 840 konutluk bir inşaat yaptık. Fabrikalarımızın olduğu noktalarda bunu yapıyoruz. Ve uygun maliyetle çalışanlarımıza veriyoruz. Şimdi Gaziantep, Çerkezköy, İzmir, Adana’da uygun yerlerde arazi alıp yine çalışanlarımıza konut yapacağız. Bunu kazandığımızı çalışanlarımızla paylaşmak olarak görüyoruz. Maaşının üçte birini geçemeyecek şekilde ödeme yapıp satıyoruz. Böyle bir destek diyebiliriz.

 
Anahtar Kelimeler:İki, yıl, önce, Sasa’yı, satın, alan, Erdemoğlu, Holding, 2016, yılını, yaklaşık,
Kaynak / Editör: Besni Yenibakış Gazetesi Okunma Sayısı: 2931
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
SASA’da hedef küresel pazarın yüzde 3’ü
Erdemoğlu'ndan 3.6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım
6. Ekonomi Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

6. Ekonomi Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
İplik Fabrikasın’da İstihdam Artıyor
Ekmeğe 10 Kuruş Zam Yapıldı
Merinos’tan Deneyimli İşçi Çağrısı
SASA’da Hedef 3 Milyar Dolar
Diğer Başlıklar

Besni’de Mehmetçiğe Sevgi Seli
Arabasını Yaktı ve Evinin Kapısını Yaktırdı ve Kapısını Kurşunlattı
Besni’de Okuma-Yazma Seferberliği
Besni’de Silahlı Tehdit İddiası
Vatan Sana Minnettar
Vali Kalkancı’dan Afrin ve Hakkâri Gazilerine Ziyaret
Mimarlık Fakültesine Dekan Atandı
İYİ Parti Besni İlçe Kongresi Yapıldı
Şehit Şahin'inAnnesine Ziyaret
Besnili Uzman Çavuş Afrin’de Yaralandı
Besni Yenibakış Gazetesi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel314 Kişi (% 56 )
  
İdare Eder26 Kişi (% 5 )
  
Biraz Kötü218 Kişi (% 39 )

Toplam 558 Kişi

Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
7°°C - 13°°C
Cuma
4°°C - 16°°C
Cumartesi
5°°C - 16°°C
Pazar
6°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3907:0212:4815:5018:2119:37

22 Şubat 2018 Perşembe
Röportajlar
Mercimekte 3 Bin Ton Rekolte Bekliyoruz
Türkiye'deki mercimeğin yüzde 25'inin üretildiği Adıyaman'da çiftçiler, yağışlar sayesinde bereketli bir sezon geçiriyor. H...
»
»
»
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini?
(Ömer Hayyam)
Arşiv Arama
Modül 1

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,11ms